Kvarc, ahogy a természet alkotta
A Magyarhoni Földtani Társulat által meghirdetett szavazáson a kvarc lett az Év ásványa 2017-ben.
Ennek apróján mutatunk Önnek egy különleges példányt, amely jól demonstálja az ásványok belső világát. Azt a tökéletes és egyedi mikrokozmoszt, amelyet a természet alkotott.
A kristályok sosem homogének, hiszen a képződésük során különböző behatások érik: pl. tektonikai mozgások, hőmérséklet és nyomás változások, a képződésük helyén található különböző kémiai összetételű és halmazállapotú anyagok, amelyeket gyakran magukba zárnak. Ez utóbbi folyamat csodás eredményét láthajták a fotón.
Zárvány – előnyös vagy előnytelen?
A kvarc is, mint általában az ásványok, gyakran tartalmaz zárványokat. Az ilyen különösen szép és tökéletesen átlátszó hegyikristályban akár fa alakzatot is formázhatnak. A zárványok a kristályképződés során a kristályba záródott gáz- és folyadékbuborékok, de lehetnek más ásványok is. A képen mikrokristályos zárványok láthatók a hegyikristályban (kvarc).
A zárványok jó támpontot nyújtanak arra, hogy egy szépen csiszolt drágakő esetében – akár műszeres vizsgálat nélkül is – meg lehessen állapítani annak természetes vagy mesterséges mivoltát. A túl nagy vagy túl sok zárvány azonban csökkentheti is egy drágakő értékét, mivel a fény útjában áll, a kő kevésbé tiszta és átlátszó.